ROBERTOmánia

Autor: Jakub Kňažek | 2.3.2013 o 9:49 | (upravené 6.3.2013 o 22:20) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  112x

Momentálne na Slovensku vystupujú dvaja veľmi podobný Robertovia, ktorí sa snažia získať si priazeň obyčajného Slováka. Jedným je už neblaho známy Róbert Fico, o ktorom už čo to vieme, ale ten ma teraz pre zmenu nezaujíma. Chcel by som upriamiť pozornosť na Roberta číslo dva. Je ním emeritný arcibiskup Róbert Bezák.

 

Prečo on? No dôvodov je niekoľko. Ja sa posnažím to trocha z môjho silno subjektívneho hľadiska objasniť.

Slovenskom koncom júna 2012 preletela správa o odvolaní trnavského arcibiskupa. Ľudia z arcidiecézi boli zväčša nemilo prekvapený, ale tí, čo ho nemali možnosť poznať ako arcibiskupa, tak sa o to nejak vážne nezaujímali, alebo len jednoducho a verne dôverovali pápežovi (mám na mysli veriacich katolíkov). No a ostatný neveriaci ľud (nekatolícky) to bral ako veľkú senzáciu. No po mesiaci už takmer nikto ani nevedel, kto je to Bezák.

Po odvolaní bol emeritný arcibiskup "prevelený" do dedinky pri Banskej Bystrici, kde mal pôsobiť ako výpomocný duchovný a kde mal trpezlivo čakať na konkrétnejšie vyjadrenie svätej stolice. No dlho mu to nevydržalo. Necelé tri mesiace po jeho odvolaní upútal pozornosť médií (počas uhorkovej sezóny chvátali po všetkom) jeho cestou za pápežom s cieľom zistiť, či pápež vôbec vie o jeho odvolaní. To bolo také prvé jeho zakopnutie po jeho odvolaní.

V decembri to asi už nevedel vydržať a ukázal sa v takmer všetkých médiách na Slovensku. No najviac ma zaujal jeho rozhovor v televízií Ta3, kde sa ukázal v pravom svetle (možno trošku silno povedané, ale ja to tak vnímam). A vtedy ma presvedčil o tom, že sa nesnaží hájiť len dobro Cirkvy. Už to "zaváňalo" samoľúbosťou a sebectvom a to už len preto, že mal byť v ústraní a trpezlivo čakať. V relácií na Ta3 sa vyjadroval akoby mu celý svet ublížil a on je na tom najhoršie a k tomu a neraz náznakmi vyjdril protichodne voči Cirkvy. Ale ani to ešte nebolo preňho dosť...

To hovorí za všetko.

K začiatku roku 2013 som sa dočítal, že bude mať vlastnú reláciu v TV Ta3, čo veľmi prekvapilo (nielen preto, lebo mal byť v ústraní, ale aj preto, lebo TV Ta3 nie je zrovna nejak prokresťanská a bolo tam cítiť aj záujmi iných ľudí). A potom sa to už len sypalo jedno za druhým. Jedna čerešnička za druhou. Ďalšia, pre mňa vcelku úsmevná novinka, bola to, že jedna agentúra ho zaradila do prieskumu k voľbe prezidenta a na prekvapenie by sa mu vcelku zadarilo. No o tom už zväčša informovali bulvárne médiá, no a to povedzme si narovinu, nie je zrovna najlepšia reklama pre normálneho človeka. Ďalšie médiá informovali o jeho ceste na poslednú generálnu audienciu pápeža Benedikta XVI., kde sa mal stretnúť aj s jeho generálnym predstaveným rehole redemptoristov, ktorý mu pretlmočil požiadavku prefekta Konferencie pre biskupov, aby až do odvolania v médiách nevystupoval, ani im neposkytoval duchovné príhovory.

Tým teda aj prerušil jeho účinkovanie v ralácii "Slovo v čase" a viac by nemal nijako poskytovať pre médiá svoje osobné dojmy, teda až do odvolania. I keď to médiá na Slovensku si myslím, že nezastaví a naďalej budú bažiť po pikantnostiach.

V relácií "Slovo v čase"

Toto všetko, čo sa udialo po jeho odvalaní zrovna Cirkev na Slovensku neposilnilo, práve naopak. Je to síce shúľostivá téma, no mne to nedalo pokoja a musel som si to nejak zosumarizovať. Ja si ho stále výžim ako duchovného, ale ako človek ma veľmi sklamal.

Je ťažké do toho všetkého vidieť, ba až nemožné, no ak si veriaci, tak by si mal dôverovať rozhodnutiu svätej stolice a modliť sa zaňho a za jednotu Cirkvy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?