Prečo zostať?!

Autor: Jakub Kňažek | 4.12.2012 o 19:53 | (upravené 5.12.2012 o 17:59) Karma článku: 4,30 | Prečítané:  383x

Viac a viac mladých ľudí odchádza zo Slovenska za prácou, alebo za lepšími životnými podmienkami. Ale je to iba klam a ja to vnímam aj ako formu vlastizrady.

V poslednej dobe sa často stretávam s ľudmi, ktorí sa neustále sťažujú aké ťažké je žiť na Slovensku, ako zle je tu, aké malé platy sú tu. Ich nereálna predstava o lepšom svete, lepšej krajine ich ženie k odchodu zo Slovenska. Ale bohužiaľ vo väčšine prípadov zistia, buď z vlastnej skúsenosti, alebo zo skúsenosti iných, že sa máme aj tu na Slovensku relatívne dobre.

Prečo je tomu tak?

Najviac k tomu podľa mňa prispievajú médiá, ktoré dezorientujú mladých ľudí, ktorí sa nechajú nimi ľahko ovlpyvniť. Takmer všetky médiá nás sýtia samou negativitou, katastrofami, smrťou, násilím. Ale prečo? Je to preto, lebo to chceme. Neustále bažíme po nejakej senzácii, nejakej novinke, ktoré v nás vyvolávajú vzrušenie. Ukazujú nám ako nám je zle, akí sme chudáci oproti iným krajinám.

Ďalším aspektom je túžba po peniazoch. Ľudia majú stále pocit nedostatku hmotných vecí, stále túžia po väčšom množstve všetkého a to ich ženie k niekedy zúfalým rozhodnutiam. Samozrejme je iné keď mladý človek si chce založiť rodinu, ale keď si zráta svoje príjmy a budúce výdavky, tak sa môže stať, že jednoducho na to nemá a preto sa aj často krát rozhodne odísť za prácou do zahraničia. Je to niekedy jediné východisko z danej situácie.

A ešte jedna skutočnosť. V zahraničí takmer v žiadnej firme vám neuznajú vysokoškolský titul zo slovenskej VŠ. Pre nich máte len stredné vzdelanie a tak ste aj ohodnotený. V krajine s lepšou životnou úrovňou sú určite aj vyššie výdavky na bežné fungovanie. Môžu byť väčšie dane, drahšie potraviny, drahšie bývanie, väčšie poistenie (zväčša na autá) atď. V konečnom dôsledku ak idete s úmyslom do zahraničia si dlhodobejšie zarobiť, tak sa vrátite a akurát si môžte prenajať byt z toho čo ste zarobili alebo sa napäť nasťahovať k rodičom. :) Ak teda celý čas v zahraničí nežijete na "wifonkách" a nežijete v nejakej ubytovni. :)

Musíme si uvedomiť, že my sme súčasťou tohto štátu, tejto krajiny. My sme táto krajina. Nemôžme si len tak povedať, že odídeme a už sa nevrátime. Nech to tu vyzerá akokoľvek, nech tu vládne ktokoľvek, nemôžme sa nechať znechutiť. Áno ľahko sa to hovorí, ale sami si tým ublížime, sami ublížime tým, ktorí na Slovensku zostanú, pretože aj na nás stojí ekonomika krajiny.

Nevedel by som si predstaviť žiť niekde inde ako na Slovensku. Je to nádherná krajina s nádhernou prírodou, so skvelými ľudmi, s množstvom príležitostí.

Tak prečo odisť?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?